Požiar býva vždy nepríjemná a nečakaná udalosť, ale nemusí automaticky znamenať rozlúčiť sa so svojim domov a vysťahovať sa. Dôležite je ako sa postupuje po jeho bezprostrednom uhasení. Odporúčame hneď po hasičoch, vpustiť do bytu odborníkov na sanáciu po požiari. V závislosti od intenzity požiaru a ich profesionality, vedia okrem upratania aj veľa zachrániť a odstrániť zápach, plesne či chemické výpary. Ušetríte čas aj peniaze, čo by ste museli svojpomocne a neodborne čistiť interiér a dokupovať či kompletne rekonštruovať plameňmi poškodený byt alebo dom. Ako konkrétne sa dajú vyčistiť obhorené steny, nábytok, či predmety? Čítajte ďalej.
Sanácia stien a muriva
Asi najčastejšie sa po požiari ako prvé riešia múry v byte alebo dome. V prvom rade treba myslieť na bezpečnosť a skontrolovať ich stabilitu či ,,držia“ alebo sa musia odstrániť a nahradiť. Požiar mohol spôsobiť či už rôzne praskliny, alebo nasali veľa sadzí a dechtu, poprípade sú hasením vodou vlhké. Poškodené vrstvy sa odstraňujú dvoma typmi čistenia:
- Mechanické: Odstránenie uvoľnených alebo spálených častí muriva pomocou dlát, špachtlí či brúsenia
- Chemické: Použitie špecializovaných čistiacich roztokov na odstránenie sadzí, dechtu alebo solí spôsobených vlhkosťou.
Dôležité je steny naimpregnovať, aby sa zabránilo budúcemu možnému zatečeniu. Chemickým čistením sa zase odstráni mastnota, sadze. Ak sa nedá zachrániť všetko murivo, časť môže byť nahradená, praskliny sa vyplnia materiálom odolným voči teplotným zmenám. Na estetické dokončenie a ochranu muriva sa nanovo omietne stena a nanesú sa na ňu ochranné nátery.
Sanácia poškodeného nábytku
Sanácia poškodeného nábytku po požiari zahŕňa dôkladné vyčistenie, odstránenie zápachu a prípadné obnovenie funkčnosti a estetiky nábytku. Každý kus nábytku vyžaduje individuálny prístup podľa materiálu a rozsahu poškodenia. Sadze jemné odstránime pomocou suchých špongií, mäkkých kief alebo použijeme špeciálne čistiace roztoky určených na drevo, čalúnenie, kov atď. Niekedy treba hlbšie preniknúť do povrchov a na to pomôže kryogénne čistenie pomocou suchého ľadu, po ktorom neostávajú žiadne prašné zvyšky. A čo so zápachom? Pomôžu tieto tri metódy:
- Ozonizácia: Použitie ozónových generátorov na neutralizáciu zápachu dymu.
- Pohlcovače zápachu: Aplikácia aktívneho uhlia alebo špeciálnych sprejov na textil a čalúnenie.
- Chemické čistenie: Efektívne na čalúnené časti, ktoré absorbovali zápach.
Pri drevenom nábytku ho môžeme ešte prebrúsiť a opätovne nalakovať povrch nábytku, aplikovať moridlá či ochranné nátery. Čalúnený nábytok zase bude vyžadovať tepovanie alebo výmenu výplne. Kovové časti, ktoré hasením zhrdzaveli alebo zoxidovali, sa profesionálnou sanáciou premenia na krásne lesklé kovy s obnovenou farbou aj ligotom.
Sanácia rôznych obľúbených predmetov
Obrazy, sochy, dokumenty, ktoré úplne nezhoreli, no znehodnotili, poškodili sa od sadzí alebo navlhli pri hasení, sa dajú tiež zachrániť. Metódy závisia od daného predmetu: napríklad môžete nastriekať prírodný kaučuk, ktorý obalí predmet ,,filmom“ a do 24 hodín uschne a stiahne sa z povrchu ako koža. Alebo môžete špeciálnymi špongiami povrch tzv. gumovať. Elektronické zariadenia sú citlivé na dym, sadze a vlhkosť. Rozoberú sa, vysušia a vyčistia špeciálnymi roztokmi na odstraňovanie sadzí.
Kvalita ovzdušia po požiari
Po požiari okrem značného neporiadku, špiny a sadzí, dochádza aj k vypúšťaniu toxických látok do ovzdušia, či už v dôsledku hasenia penou alebo horením plastov a iných umelých povrchov. Zvlášť nebezpečné býva, keď zachváti požiar továreň, dielňu, laboratórium či sklad, kde okrem výbuchu hrozí únik toxických látok do okolia. Zdravie ľudí, ktorí budú priestor opätovne využívať, je top priorita sanačných firiem a preto pristupujú aj k aplikácii chemických dekontaminačných techník:
- Chemické čistenie: Použitie roztokov alebo gélov na odstránenie toxických látok z povrchov.
- Neutralizácia kyslých zvyškov: Aplikácia alkalických látok na elimináciu kyslých reziduí z dymu a sadzí.
- Čistenie vzduchu: Použitie ozónových generátorov alebo absorbentov na elimináciu chemických zlúčenín vo vzduchu.
Po vykonaní dekontaminácie sa dôkladne opláchnu čistené povrchy vodou alebo inými vhodnými roztokmi, vykonajú sa testy na prítomnosť toxických látok a skontroluje sa kvalita vzduchu.
Niektoré povrchy a materiály vyžadujú prístup, ktorý je mimo schopností bežných metód čistenia. Ak bol požiar rozsiahly alebo ak sa chcete uistiť, že priestor je po uhasení aj zdravotne nezávadný, sanačné práce by mali vykonať špecialisti. Používajú profesionálne vybavenie a postupy na zaistenie bezpečnosti a kvality. Či už ručným, chemickým alebo parným čistením, vysávaním HEPA filtrom, pieskovaním alebo vodnými tryskami vedia obhorený predmet zmeniť na nepoznanie. Smrad po dyme zase odstránia ozónovými a hydroxylovými generátormi. Zaistia aj odvoz zničeného materiálu v súlade s predpismi o nakladaní s nebezpečným odpadom. Zavolajte si na pomoc odborníkov na sanačné práce a zachráňte vašu psychickú pohodu, že všetko sa vráti do starých ,,vyčistených a dekontaminovaných“ koľají.
Pozrite, ako sa nám v SANACO darí odstraňovať a čistiť sanáciu poškodených materiálov po požiari – pozrite si naše Referencie.