Emocionálna a psychická podpora po požiari: na koho sa obrátiť?

Požiare môžu okrem možných fyzických zranení viesť aj k značnej psychickej a emocionálnej traume. Strata domova po ničivom ohnivom ,,živle“ znamená ocitnúť sa bez strechy nad hlavou zo dňa na deň. Okrem toho zhorí mnoho cenných predmetov, dôležitých dokumentov, fotoalbumov, hračiek, detských pomôcok a iných vecí vám tak blízkych. Pre väčšinu ľudí domov symbolizuje domov miesto bezpečia a pohodlia. Po požiari sa tento pocit stráca a človek musí riešiť realitu každodenného života od základov. Je dôležité vedieť, aké kroky podniknúť v prípade tejto katastrofy, aby ste sa čo najskôr psychicky a emocionálne dali ,,dokopy“.

Bežné emocionálne reakcie

Všetko sa to udeje tak rýchlo: evakuácia, snaha zachrániť seba, rodinu, poprípade iných ohrozených a následne sanácia po požiaririešenie nového bývania. Je bežné, že ľudia zažívajú v rámci tohto obdobia niekoľko fáz vrátane šoku, hnevu, depresie a beznádeje. Nakoniec však môžu dosiahnuť štádium prijatia a stať sa schopnými prekonať smútok. Pozitívne pocity sa môžu začať znovu objavovať, keď sa pozornosť presunie smerom na budúcnosť.

Zhorel mi dom – ako to zvládnem?

  • Porozprávajte sa s priateľmi a rodinou: Zdieľanie pocitov s blízkymi môže poskytnúť okamžitú emocionálnu podporu a pomôcť vám cítiť sa menej izolovane.
  • Profesionálne poradenstvo: Terapeuti, psychológovia či psychiatri zase môžu ponúknuť profesionálnu liečbu a podporu, ktorá vám pomôže spracovať vaše emócie a rozvíjať stratégie zvládania.
  • Podporné skupiny: Pripojenie sa k podpornej skupine vás môže spojiť s ostatnými, ktorí prešli podobnými skúsenosťami. To môže byť cenným zdrojom empatie a porozumenia.
  • Miestne a štátne podporné organizácie: Tie vedia poskytnúť zdroje na podporu pri obnove po požiari prostredníctvom poradenských služieb, hmotnej a finančnej pomoci atď.
  • Starostlivosť o seba: Uprostred krízy môže byť ťažké postarať sa o seba s toľkými ďalšími starosťami, ktoré zamestnávajú vašu myseľ. Je to však vhodný čas ,,odraziť sa od dna“ a rozvíjať osobnú odolnosť. Dovoľte si ale aj cítiť sa zle, plakať a uvoľniť negatívne emócie zdravým spôsobom. Praktizujte osvedčené techniky znižovania stresu, ako sú pravidelné cvičenie, meditácia a hlboké dýchanie. Robte malé rozhodnutia každý deň, aby ste sa opäť cítili, že máte svoj život po kontrolou. Znížte vaše očakávania toho, čo ,,by ste mali robiť“. Zamerajte sa na to, za čo ste vďační napriek vašej strate. Ak je to možné, snažte sa dodržiavať normálny cyklus spánku a bdenia.

Deti ako svedkovia požiaru

Deti a dospievajúci, ktorí prežili takúto skľučujúcu udalosť, reagujú rôznymi spôsobmi: prejavmi úzkosti, nočných môr a porúch spánku. Schopnosť dieťaťa vyrovnať sa s krízou je veľmi ovplyvnená tým, ako jeho rodičia a ľudia v okolí riešia túto krízu. Deti často hľadajú u dospelých usmernenie, podporu a informácie, a preto je v prvom rade dôležité pracovať na úspešnom zvládnutí traumy z požiaru u dospelých, aby mohli slúžiť ako pozitívny vzor. Buďte k deťom otvorení, dovoľte im zdieľať ich myšlienky, obavy. Upokojte ich, buďte ich piliermi pocitu bezpečia. Povzbudzujte ich, aby sa vrátili k svojim bežným rutinám vrátane času na hranie. Dávajte pozor, aby ste cez svoje deti neventilovali svoje obavy.

Je v poriadku vyhľadať pomoc a venovať čas liečeniu. Ak máte akékoľvek obavy alebo potrebujete podrobnejšie informácie, čo robiť po požiari, neváhajte kontaktovať odborníkov napr. z Linky dôvery Nezábudka. Dôležité sú aj sanačné práce, ktoré vedia veľa zachrániť z vášho ,,zhoreného“ majetku, preto vyhľadajte odborníkov aj v tomto obore. Pamätajte, že nie ste v tom sami a pomoc je nablízku.